Když se mluví o využití tepelných čerpadel, tak velmi často ve spojení s tím, že jsou efektivní volbou v rámci domácností. A to proto, že umožní efektivně vytápět, ale i chladit. Nejde ale o jediné jejich využití. Své uplatnění najdou i na místech, jako jsou zimní stadiony. Stačí se podívat na rekonstrukce některých z nich a rázem zjistíte, že tato moderní součást přibyla. A jak se dá konkrétně využít?
Nízké teploty jsou nutností
Zimní stadion je místem, kde je třeba udržet správnou teplotu ledu, aby bylo možné jeho plnohodnotné využití k bruslení. Je tedy jasné, že zde je využit kvalitní chladicí systém, který se nachází pod ledem. Už toto je možnost, jak se dá tepelné čerpadlo využít. Funguje totiž na principu využití okolní bezplatné energie, kterou umí přeměnit nejenom na teplo, ale i na chlad. Toto ale není jediná možnost využití. Na stadionu jsou prostory, které je třeba také udržovat spíše v chladu. A to je druhá ukázka využití tepelných čerpadel v praxi, a to i na jiných místech, než jsou domovy.
Zázemí je třeba vytápět
Jsou to nejenom šatny pro jednotlivé hráče a jiné sportovce. Jsou to třeba i sprchy, místa pro masáž, nebo zázemí v podobě různých kanceláří. A zde by mělo být pro každého příjemná teplota. Jak jí dosáhnout? Na starších stadionech třeba pomocí topení plynem, nebo elektřinou. A na těch moderních? Většinou pomocí tepelného čerpadla. Ptáte se proč tato forma? Jde sice o vyšší počáteční investici, ale ta se v průběhu provozu vrátí. Daný systém vytápění je unikátní v tom, že si dokáže vytvořit více energie, než si vezme z elektrické sítě. A právě na stadionech, kde je často téměř nepřetržitý provoz, se právě toto nesmírně hodí. Ostatně to potvrzuje řada provozovatelů stadionů, že jim díky čerpadlu výrazně klesly náklady na provoz. Ušetřené finance se tak mohou vložit do dalšího rozvoje. Na našem stadionu používáme zatím s vysokou spokojeností tepelná čerpadla TNG-AIR