Jak se daří našim mladým hokejistům?

Mladí hokejisté jsou zcela přirozeně budoucností tohoto sportu. Pokud s tím souhlasíte, podívejte se spolu se mnou na to, jak se jim dařilo a daří. Ideální ukázkou toho, jak si stojí naši mladí hokejisté, jsou reprezentační zápasy. A z toho důvodu jsem se zaměřil právě na reprezentaci do osmnácti let. Ta v minulosti hrála mistrovství Evropy, které se konalo od roku 1993 do roku 1998. Zde musím jasně říci, že se našim mladým borcům velmi dobře dařilo. Pokud mám být konkrétnější, tak jsme nejenom získali tři pátá místa, ale také jedno čtvrté místo a samozřejmě i dvakrát bronzovou medaili. Vzhledem ke konkurentům, kde nechybělo Švédsko, Finsko, stejně jako třeba i Rusko je to rozhodně velký úspěch.

Jak se našim dařilo na Mistrovství světa?

Své mistrovství nemají jenom dospělí hokejisté, jelikož ho samozřejmě mají také hokejisté mladší. Tedy hráči do osmnácti let. Ty se prvního tohoto šampionátu účastnili už v roce 1999, kdy získali páté místo. O rok později to bylo místo šesté a následně je čekalo zlepšení, jelikož už dosáhli na takzvanou bramborovou medaili. Kolem těchto umístění se naši hráči točili stále. Tedy mimo let 2002, 2004 a 2006, kdy se jim podařilo vybojovat cenný kov, a to ve všech případech stříbrnou medaili.

Posledních několik let pro nás však nevypadá nijak dobře. Pokud pomineme skutečně unikátní úspěch v roce 2014, kdy jsme ve Finsku vybojovali druhé místo, musíme říci, že se vždy umístíme v rozmezí šestého až osmého místa. A to pro náš hokej rozhodně není něco, čím bychom se mohli chlubit. Dobří hráči zkrátka chybí, což je patrné i v naší klasické reprezentaci, které v klíčových zápasech jenom málokdy zabojuje. A to je samozřejmě velká chyba.

Jak je na tom reprezentace starší?

Abych byl objektivní, musím se podívat také na starší reprezentaci, konkrétně potom na hráče do dvaceti let. I zde je situace z posledních let velmi podobná a umístění se pohybují mezi sedmým a pátým místem. Jak rád bych zavzpomínal na doby, jako byl třeba rok 2000 a 2001, kdy jsme vybojovali první místo, nebo rok 2005, kdys to bylo místo třetí.